2017 január: Találkozók szervezetekkel
Januárban több LMBTQ ügyekkel foglalkozó szervezettel tartottunk megbeszélést, ahol a 2017-es évünket tekintettük át. Sok szervezetet felkerestünk, közülük a Háttér Társaságtól, a Labrisz Egyesülettől, a Magyar LMBT Szövetségtől, a Szimpozion Egyesülettől és a TASZ-tól kaptunk visszajelzést és beszéltük át, egyeztettük az évünket, programjainkat, kampányainkat.
2017 január: Highlight of Hungary díj
2016-ban az ARC kiállításra készült plakátunkat Highlights of Hungary díjra jelölték, vagyis beválogatták 2016-os év legjobb kreatív tartalmai közé. A Szivárvány Misszió Alapítványt kilencedik helyre díjazta a közönség.
2017 február: Házasság Hete
Február 13-19 között a Házasság Hete alkalmából online kampányt indítottunk. A kampány keretében 12 író, publiciszta küldte be az egyenlő házasságról született írását, amelyet közösségi média oldalainkon publikáltunk. Február 16-án az LMBT Történeti Hónap keretében egy kerekasztal-beszélgetést szerveztünk Civilek az egyenlő házasságról címmel, ahol több civil szereplő (TASZ, Nőkért, CEU) beszélgetett az egyenlő házasságról. A beszélgetésről több médiahír is megjelent. Ezen az eseményen mutattuk be először a 2016-os kutatásunkból készített videónkat is.
2017 március: LMBT Egészségtudatosság Hete
Március 27 - Április 2 között online kampányban hívtuk fel a figyelmet az LMBT Egészségtudatosság Hetére. Mivel az LMBTQ emberek életében fokozottabban jelen van a titkolózás, az önelfogadás hosszú folyamata, és a többségi társadalom, valamint a közvetlen környezet elvárásai, e közösség tagjait súlyosabban érintik az egyes szenvedélybetegségek, pszichés betegségek, és önbántó tendenciák. Ezen kívül fontos kiemelnünk azt a tényt, hogy minden évben 250-300 új HIV fertőzöttet regisztrálnak Magyarországon, ezért lényeges, hogy nagyobb figyelmet fordítsunk a szűrésre, a megelőzésre, és a tájékoztatásra.
Ezen a héten erre az alkalomra írt cikkeket, véleményeket és hasznos információkat osztottunk meg. Volt szó az alkoholizmusról és annak lelki hátteréről, drogfogyasztásról, HIV-ről, és a transz embereket érintő problémákról is.
2017 május-június: Önkéntes képzések
Májusban két egész napos önkéntesképzést tartottunk a fesztivál önkénteseinek, és további négy képzést a felvonuláson önkénteskedő menetkísérőknek. Összesen 264 önkéntest vontunk be a képzésekbe és a munkába.
2017 május-június: Adjukössze kampány - Budapest Pride Felvonulás
Május 22-én közösségi adománygyűjtő kampányt indítottunk a Budapest Pride Felvonulás költségeinek fedezésére az adjukossze.hu oldalon, “Adj a szabadságra!” címmel. 300.000 forintot kértünk a színpad, 600.000 forintot a hangosítás, 100.000 forintot a gépjármű, 400.000 forintot a kamerakölcsönzés és láthatósági mellények költségeinek fedezésére. 1.401.500 forintot sikerült összegyűjtenünk 23 nap alatt, 139 egyéni adományozó segítségével.
2017 június: Budapest Pride Fesztivál
Helyszín: Átrium, Auróra és más helyszínek
Megnyitotta: Székely Kriszta - rendező
A felvonulás útvonala: Kossuth tér – Alkotmány utca - Bajcs
Résztvevő felvonulók: 22 000 fő
Csatlakozó nagykövetségek: 36
Mottó: Szabad-e vagy?
A 2017-es fesztivál programfüzete PDF formátumban.
Issue.com-on: https://issuu.com/budapestpride/docs/budapestpride-program-2017
A 22. Budapest Pride LMBTQ Fesztivál 2017-ben 10 napig tartott, 28 helyszínen 53 program került megrendezésre. A fesztivál ebben az évben is a már hagyománnyá vált Megnyitóval indított a Teslában, ahol beszédet mondott Székely Kriszta, a Katona József Színház rendezője, Parti Nagy Lajos író, költő, műfordító, Vay Blanka újságíró, transznemű aktivista, az LMP, a Greenpeace, és az AVM korábbi tagja, Hegedűs Martin Alex, a Pécsi LMBTQ Közösségért csoport (PeMeL) tagja, melegjogi aktivista és dragqueen-előadó, valamint Nagy Szilvia, a Budapest Pride elnöke. Az est házigazdája Bánfalvi Eszter volt, aki játszott Alföldi Nemzetijében is, jelenleg pedig a szombathelyi Weöres Sándor színház tagja. Emellett fellépett a Fran Palermo frontembere, Henri Gonzo, és a nemrég zenekari felállásra váltó feltörekvő tehetség, Barkóczi Noémi is. A Megnyitót követte a szintén népszerű Nyitóbuli a Teslában, ahol idén nem csak llll és Infragandhi dalaira lehetett táncolni, hanem fellépett az olasz popsztár, Alex Palmieri is.
Az 53 program legnagyobb részét külső személyek, szervezetek, csoportok szervezték. Programot hozott a Common Vibe, a SLANT, a Run For Rights, a Gólya Slam, a Gólya Slam, a PeMel, a Mozaik Közösség, a PanoDráma, a Charme Hungary, a Magyar LMBT Szövetség, a Tünet Együttes, a Dot & Line, a Grund Színház, a Momentán Társulat, az AppArtman Lakásszínház, az AVOEC, az Ébredő Szexualitás Blog, a Magyar Aszexuális Közösség, az Ösztrosokk, a Bét Orim Reform Zsidó Hitközség, a Dor Hadas Közösség, a Szim Salom Progresszív Zsidó Hitközség, a Mozaik Zsidó Közösségi Hub, az Auróra és 10 magánszemély is. A Háttér Társaság, a Why Not Budapest, a Keresztények a Melegekért, az Amnesty International Magyarország, a Tudatos Szex Alapítvány és a Labrisz Leszbikus Egyesület több programmal is hozzájárult a fesztivál sikeréhez. A becslések szerint a fesztivál programjain összesen több mint 2000 ember vett részt, szinte minden program teltházas volt.
2017 július: Budapest Pride Felvonulás
A 2017-es felvonulás biztosítását hosszú előkészítő munka előzte meg a biztosítás tekintetében, mert a szervezők nyomatékosan kérték a rendőrséget, hogy a felvonulás útvonalát élő erővel, és ne hermetikus területlezárással biztosítsák. A Budapest Pride szervezői évek óta kérték a rendőrséget, hogy ne hermetikus területlezárással biztosítsa a felvonulást. A hónapok óta tartó egyeztetés során a rendőrség együttműködő volt, de július 5-én olyan hivatalos döntést hoztak, amelyben a felvonulást teljes területlezárással tervezték biztosítani. Úgy értesültünk, a rendőrségnek csupán egyetlen kisebb ellentüntetésről volt tudomása. Elfogadhatatlannak tartottuk, hogy gyülekezési jogunk nem valósul meg teljesen, hiszen teljes területlezárás esetén a rendezvényhez nem lehet bárhol szabadon csatlakozni, illetve el sem lehet hagyni azt. A lezárás a közúti közlekedést is aránytalanul akadályozza, abban pedig, hogy a biztosításnak ezen módja a demonstráció szubjektív oldalát is csorbítja és korlátozza, korábbi közleményében az ombudsman is egyetértett.
Végül több mint 20.000 résztvevővel idén végre megvalósult a szabadabb és ezzel együtt biztonságos felvonulás, amivel megtörtük a kilenc éve tartó bezártságot. Több év kitartó egyeztetés és felkészülés előzte meg az idei Budapest Pride Fevonulást, melyhez idén több ponton lehetett csatlakozni, és sokak félelmével ellentétben egyetlen atrocitás sem történt.
Az eredetileg bejelentett útvonalat a rendőrség hermetikus területlezárással kívánta biztosítani, mellyel mi, szervezők nem értettünk egyet. Július 8-án szombaton délben tehát útvonalmódosítást jelentettünk be. A módosítást bejelentő szervezőt, Karlik Cintiát délután fél egy körül a rendőrség behívta egyeztetésre és az alternatív útvonalat a bejelentő felelősségére elfogadta, azonban ellene gyülekezési joggal való visszaélés miatt szabálysértési eljárást fognak indítani. Az egyeztetés körülbelül két órán át tartott, tehát amikor a Kossuth téren a gyülekezés megkezdődött, ez még folyamatban volt. Fél 4 körül Karlik Cintia visszatért a Kossuth térre, és a színpadon a résztvevők számára is bejelentettük a módosított útvonalat.
A rendőrség helyenként kordonokat telepített, de a legtöbb helyen olyan távolságban, hogy az eddigi évekkel ellentétben a résztvevők és az érdeklődő járókelők láthatták egymást, találkozhattak. Más pontokon a rendőrség élő erővel biztosította a menetet. A menetkísérők közreműködésével helyenként újabb csatlakozókat is beengedtek a menethez. Ezt nem sikerült mindenhol megoldani ugyan, mégis nagy előrelépésnek tartjuk az eddigi évek teljes lezártságához képest. Az ellentüntetők ellen a rendőrség hatékonyan fellépett, ahol szükséges volt, intézkedést valósított meg. Egyértelműen látszott, hogy a rendőrség szakmailag tökéletesen képes a rendezvényt élő erővel biztosítani.
Idei tapasztalatainkat és a beérkezett visszajelzéseket összegezve a következő évben azon fogunk dolgozni, hogy jövőre még felszabadultabban vonulhassunk veletek együtt, és még több helyen lehessen csatlakozni, vagy elhagyni a felvonulást. Úgy gondoljuk, az első lépést most megtettük, köszönjük mindenkinek a segítséget, a biztatást és a bizalmat.
Karlik Cintiát először 50.000 forintra bírságolták meg, majd decemberben tárgyalása során végül a pénzbírságot eltörölték és figyelmeztetésben részesítették.
A felvonulás beszédmondói Schilling Árpád és Gyémánt Ágnes voltak. A színpadon fellépett még Antonia Vay és zenekara, Kemény Zsófi, és a konferanszié Steiner Kristóf.
A következő csoportok álltak ki velünk/mellettünk: A Vegánok; Ágoston László csapata; Charme Hungary Dance Club; Cifra LMBTQ Közösség Kecskemét; CívisColorS; Cinq Filles; Demokratikus Koalíció; Dzsaj Bhím Buddhista Közösség; Háttér Társaság; Ifjú Demokraták Egyesülete; ILGA-Europe; Keresztények a melegekért; Labrisz Leszbikus Egyesület; Magyar Kétfarkú Kutya Párt; Liberális Fiatalok Társasága; LMBTQ személyek szülei, hozzátartozói; Magyar Liberális Párt; Migszol Csoport; MiMás Egyesület; Momentum; MSZP Budapesti Szervezete; NANE Egyesület; Patent Egyesület; PeMeL - Pécsi LMBTQ Közösség; Poliamoria Magyarország; Puszi, Erzsi!; Racionalista Párt; Párbeszéd Magyarországért Párt; Run for Rights; Sokka Gakkai Magyarország Buddhista egyesület; Szegedi LMBT Közösségért Csoport; Társaság a Szabadságjogokért; Tolerancia csoport; Transzok és barátaik; Város Mindenkié Csoport; Zala megyei LMBTQ emberek; ZöldFront Ifjúsági Mozgalom.
Járművet indított a felvonuláson a Romaversitas, az Amnetsy International, a Nyitottak Vagyunk, a BP és az Együtt.
Közös nyilatkozatban 36 nagykövetség állt ki mellettünk: Amerikai Egyesült Államok, Argentína, Ausztrália, Ausztria, Belgium, Brazília, Chile, Ciprus, Dánia, Ecuador, az Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Izland, Izrael, Kanada, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Mexikó, Montenegró, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svájc, Svédország, Szlovákia, Szlovénia és Új-Zéland nagykövetségei és a British Council.
2017 július: Bánkitó Fesztivál
Július 12-15 között önkénteseinkkel részt vettünk a Bánkitó Fesztiválon. Interaktív játékokkal, pólófestéssel és társasjátékokkal vártuk az érdeklődőket.
2017 augusztus: Sziget Fesztivál
Augusztus 9-16 között a Magyar LMBT Szövetség sátrában mi is részt vettünk a Sziget Fesztivál Civil Faluján. A korábbi évekhez hasonlóan, idén is rengeteg emberrel találkozhattunk. A beszélgetések, a házasságkötés és a különböző érzékenyítő társasjátékok során sok fontos információt oszthattunk meg a hozzánk ellátógatókkal.
2017 szeptember: Kantar-Hoffmann együttműködés
Ősszel a Kantar Hoffmann Kft.-vel felvettük a kapcsolatot, hogy 2018 februárjában egy reprezentatív atittűd- és identitáskutatást készítsenek számunkra pro bono. A kutatás kérdéseit együtt dolgoztuk és bevontuk Szalma Ivettet az MTA-tól.
2017 október: Előbújás Napja
Október 11-én az Előbújás Napja alkalmából matricákat készítettünk a Geometry Global Kft-vel együttműködve, és a Madách téren kitelepüléssel vártuk az érdeklődőket és az arra járókat, hogy egy sátorba belépve kipróbálhassák, milyen élmény, hogyan reagálnának, ha egy ismerősük előbújna nekik.
2017 november: Transznemű Emlékezés Napja
November 20-án a Transvanilla Transznemű Egyesülettel közösen a nyugati téren emlékeztünk meg a gyilkosság áldozatává vált transznemű emberekről. A megemlékezésen beszédet mondott Csikós Ádám, Gyarmati Dani és Horváth Noé transz aktivisták.
2017 november: Budapest Pride Szolidaritási Alap
Nomberben úgy döntöttünk, a Budapest Pride Fesztivál kinőtte a tíznapos kereteit, és 2018-ban egy teljes hónapot érdemel. Az egy hónap nem csak a nemzetközi trendeket követi, és sokkal több programnak ad lehetőséget, de vidéki városok bekapcsolódását is könnyebben lehetővé teszi. Ennek érdekében novemberben az Adakozó Kedd alkalmából elindítottuk a Budapest Pride Szolidaritási Alapot azzal a céllal, hogy a Budapesten kívüli LMBTQ rendezvényeket és eseményeket tudjuk támogatni pályázat útján. 20 nap alatt 423.500 forintot gyűjtöttünk 76 támogató közreműködésével, amit 2018-ban osztunk ki.
2017. december: Közösségi Karácsony
Decemberben kampányt indítottunk #azénüzenetem címmel, melynek célja az volt, hogy reményt adó üzeneteket gyűtsünk olyan LMBTQ emberek számára, akik számára a karácsonyi időszak feszültséggel, félelemmel vagy magánnyal telik. Az LMBTQ Gyerekek Szülei és Támogatói Csoporttal közösen pedig Közösségi Karácsonyt szerveztünk, főzéssel és filmvetítéssel az Aurórában, december 24-én.